Žehnání novému hasičskému autu

21.10.2016

Někteří hasiči a Jirka Vysloužil dokončovali přípravy na tuto pro nás zajímavou akci. Po šestnácté hodině starosta hasičů pan Jiří Kroupa přivítal primátorku města Prostějova paní RNDr. Alenu Raškovou a nejvyšší zástupce dobrovolných hasičů okresu Prostějov. Poté hasiči z Vrahovic předvedli ukázku vyproštění dvou osob z automobilu při dopravní nehodě.

Dále pak došlo k ocenění jednotlivých členů SDH Klopotovice za jejich dlouhodobou práci ve sboru. Jsou to: Jaroslav Parák, Jiří Steiger, Vladimír Prachař, František Prachař, Tomáš Špaček, Martin Nemeček, Vladimír Jurda, Jiří Kroupa a Jaroslav Beneš. Dostali dekrety a zaznělo veřejné poděkování za vykonanou práci v jednotce.

V tutéž dobu do stanu, který sloužil, jako provizorní kaplička přišel varhaník se svým nástrojem a přišly také zpěvačky. Bylo jich sedm. Pomalu se naplnil stan věřícími, kteří se chtěli účastnit mše svaté. Když dosedli poslední, zase všichni vstali, protože přicházeli dva ministranti a za nimi tovačovský farář P. František Urban a vedle něho přicházel olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Mons. Jan Graubner. Pro naši obec je velká čest, že nás navštívila tak vysoce postavená osobnost. A to, že zde bude sloužit mši svatou, to čekal asi málokdo. Mše končila svatým přijímáním několika místních věřících.

Hned po skončení mše přišel okamžik, který byl hlavním bodem programu tohoto setkání. Došlo na žehnání automobilu, aby sloužilo dobré věci, pokud bude nutné ho použít.


Nadešla už asi dva měsíce očekávaná chvíle. Žehnání nového hasičského auta. Je pátek 21. října a asi půl čtvrté odpoledne. Všude jsou kaluže, a my jsme rádi, že už neprší, chvílemi dokonce vykoukne sluníčko. Několik dní bylo deštivých, pršelo málo, ale často. Než jsme přišli k hasičské zbrojnici, tak už bylo vidět několik zaparkovaných hasičských aut sborů z našeho 12. okrsku. U zbrojnice stála stříkačka z roku 1876, tu přivezli hasiči z Tovačova. Dále pak stálo to nové auto.  

Poté za hřištěm proběhla další ukázka hasičů, a to uhašení hořícího auta. V tu dobu už pan arcibiskup seděl v tom větším stanu s panem starostou a některými dalšími našimi občany. Je třeba ještě připomenout, že pan arcibiskup pěkně hovořil při mši svaté a také v tomto stanu jsme si s ním krásně popovídali o naší obci a také o některých jeho zážitcích. Pan arcibiskup odjel, odjela i většina hasičů, ale stánek s občerstvením byl obklíčen lidmi, kteří si chtěli při skleničce ještě popovídat. Už nebyl ani kabanos z udírny ani bramboráky a ani makrely. Dokonce byly snědeny i zákusky a vdolečky. Hezkou chvíli už venku byla tma a pomalu odcházeli i ti nejotrlejší štamgasti. Tak skončil jeden nádherný den.

I na této akci se podíleli naši Plameňáci, a to tím, že oceněným členům hasičského sboru předávali dekrety s poděkováním za vykonanou práci pro sbor.

Autorem článku je pan Petr Indrák.